DEL 3 i den lilla, eller stora storyn. Jag är så nyfiken på…

Välkommen att utforska vad som händer när ledarskap börjar i hjärtat – inte i titeln.

Lilla eller stora – stort eller smått !? Jag är så nyfiken på hur orden leder våra tankar åt det ena eller andra hållet. Hur ett ord, lilla eller stora – i en microsekund får andra ord, stämningar, känslor att omedvetet haka på och leda vår tanke vidare.

Om det här (språket) skriver jag i coachboken Pluspolen, som jag ska ner och presentera på Bokmässan i Göteborg i morgon, lördag 28/9 Vulkans monter B03:62. Det är en utpräglad metodbok och du coachar dig själv från första raden. Och när du läst min bok, så får du avgöra om den här storyn är stor eller liten.

Nu har vi rört oss från bokmanus, innehåll, mönsterdesign, tryckt tyg, till skräddarsöm…Och här följer ett bildregn av när jag för andra gången provar klänningen hos Lara Tyg & Design. Vi började med en papperslapp, en blyertspenna, en rulle nytryckt tyg och… här ser du vad som växer fram.

I morgon, lördag 28/9 ser du mig i Vulkans monter B03:62 på Bok&Bibliotek nere i Göteborg. Idag, fredag är det slutprovning – klänningens sista touche. Så spännande! Hur kunde det gå så fort? Tack till, BERGH FABRICS, Mönsterdesign och layout av Lisa Härdne, illustrationer av Klara Dancia Bladh, Lara Tyg & Design och Vulkan Media.

Tempot? Mitt svar på frågan är: Vi har haft roligt i vårt samarbete och kommunicerat under tiden i den snabba processen. Var är boken, kanske du undrar…Pluspolen då!?

Mmm… den som väntar på nåt gott…På lördag blir det som ett godisregn! Och först lite bilder från processen när jag provar hos Lara. Hör du hur vi skrattar? Klara tog fotona här.

Lara hämtar ner klänningen, där den hänger och väntar på mig
Lara hämtar ner klänningen, där den hänger och väntar på mig
Vad sägs? Blir det bra så här? Klara och Lara, kollar och skrattar...
Vad sägs? Blir det bra så här? Klara (min dotter) och Lara, kollar och skrattar…
Stackars vita brallor som ligger övergivna i en slamsa på provgolvet, oj, oj...
Stackars vita brallor som ligger övergivna i en slamsa på provgolvet, oj, oj…

https://www.facebook.com/groups/136275449869187/ #Blogg100

www.laratygdesign.se

http://berghfabrics.se/default.aspx

https://www.facebook.com/pages/Spik-Kommunikation/449440071767209 

https://carincoach.se/wp-admin/post.php?post=1618&action=edit

blog.carincoach.se

/Carin Coach 🙂 Oj, vad många länkar det blev idag! 🙂

Vill du fördjupa din kunskap om coaching och ledarskap? Följ vår blogg för regelbundna insikter.

Vi delar regelbundet artiklar baserade på forskning, praktisk erfarenhet och aktuella trender inom coaching och ledarutveckling. Prenumerera för att få nya artiklar direkt i din inkorg.