Banan är ny! Banan är klar!

Välkommen att utforska vad som händer när ledarskap börjar i hjärtat – inte i titeln.

Banan är ny! Banan är klar!
Banan gränsar till Karlstads delta

BLOGG I APRIL TEMA GRÄNSER, BLOGG nr 18

Banan är ny! Banan är klar för oss som kutar Vårruset i Karlstad.

Den rosa Plympennan pekar på starten och så rör vi oss ut mot Klarälven.

Jag har fyllt i med rosa tusch och ringat in varje ny kilometer, varje delmål, som en rosa ballong. Där kommer det att spelas musik hörde jag Elinor på IF- Göta berätta i VF´s  webb tv igår. http://www.vf.se/nyheter/karlstad/varrusets-nya-bana-presenterades

Min vanliga delmålsflagga är på vift – men du ser säkert hur vi går i mål nära starten – vid Sundsta tjärn i Karlstad.

Carin Coach har ett lag och nu är vi en grupp på Facebook. Den har precis startat och lotten för vårt namn föll på: Sexpack! 🙂 Igår var vi ute på Skutberget och kände på 5 km i kroppen. Vi hade fint sällskap och vitsipporna stod och neg i aprilsnöns blöta. Vårt tempo tillät att jag plockade några – du ser dem på fotot här.

Vilka naturupplevelser får du när du är ute och går, stavgår, joggar, springer? Vad vill du dela med dig av?

Må gott! 🙂

Over and out!

/Carin Coach 🙂

 

Vill du fördjupa din kunskap om coaching och ledarskap? Följ vår blogg för regelbundna insikter.

Vi delar regelbundet artiklar baserade på forskning, praktisk erfarenhet och aktuella trender inom coaching och ledarutveckling. Prenumerera för att få nya artiklar direkt i din inkorg.